2 Antwoord
In art. 3.91 NBW is voorzien:
De algemene vergadering wijst jaarlijks een commissaris inzake de rekeningen of een college inzake commissarissen van de rekeningen aan, die al dan niet mede-eigenaar zijn, en die de rekeningen van de vereniging van mede-eigenaars controleren, wier bevoegdheden en verplichtingen bij het reglement van interne orde worden bepaald.
Maw , is wettelijk niet verboden…..maar cumul zoals in de politiek is niet aangewezen. De commissaris van de rekeningen moet zelfstandig onafhankelijk zijn taak , zoals bepaalt in het RIO , kunnen doen.
Belangenafweging : kan deze tevens als lid van de Raad, objectief en onafhankelijk zijn en blijven ?
het is wenselijk dat de twee wettelijk voorziene toezichtorganen :
- Cvr
- – RvME
onafhankelijk kunnen werken, veelal daar het een onbezoldigd mandaat betreft wordt noodgedwongen gecumuleerd wat niet verboden is, maar geen blijk van motivatie van de mede eigenaars naar hun vme toe
om een gastspreker van het – ondertussen ontbonden – NICM wat directer te citeren paraferen :
” de geestelijke luiheid van de mede eigenaars “
Cdr en Voorzitter zijn niet onverenigbaar wettelijk, maar het is wenselijk dat de twee toezichtsorganen op vme en sindici :
- Cdr
- – RvME
Autonoom hun werk kunnen doen;
Daar dit onbezoldigde mandaten zijn en niet iedereen staat te springen hier ernstig tijd in te steken worden cumuls noodgedwongen : Cdr en tevens RvME lid veelal toegepast, jammer eigenlijk !
Het geniet de voorkeur dat een – inwonende – mede eigenaar dit mandaat opneemt, gelet op de sterke betrokkenheid, daar de vme dit mandaat echter niet zo vlug bezoldigd, hier toch wat werk aan is en tevens een verantwoordelijkheid met zich meebrengt , soms ook een ondankbare taak, is in de praktijk niemand die ervaren en bekwaam is in deze materie bereid dit op zich te nemen en dient dan ook veelal – noodgedwongen -veen externe aangesteld om toch wettelijk te zijn, een jammerlijke vaststelling.
Een NICM – ondertussen ontbonden – gastspreker verwoorde het wat directer :
“De geestelijke luiheid van de mede eigenaars” tov van syndici en hun eigen vme !?
Redenering gaat tevens op voor de vermoedelijk in de toekomst wettelijk verplichte secretaris van de statutaire algemene vergadering, ook heden neemt noodgedwongen veelal meestal de syndici dit op zich, alhoewel de wetgever streeft dat zowel de voorzitter als de secretaris een mede eigenaar zou kunnen zijn en de syndici hun rol als deskundig expert ten volle kunnen opnemen



